«ПІСЕННИЙ СПАС» СКЛИКАЄ ДРУЗІВ: ІМЕНИТИХ ВИКОНАВЦІВ ТА МОЛОДИХ КОНКУРСАНТІВ. ДЕНЬ 1

Вже декілька років поспіль на святкування Спаса всі дороги ведуть до Житомира. Учора тут стартувала конкурсна та конкурсна частина ювілейного Міжнародного фестивалю мистецтв «Пісенний Спас» імені Володимира Шинкарука за участю Павла Зіброва, Анжеліки Рудницької, гурту «Гетьман», засновниці фестивалю народної артистки Ірини Шинкарук та багатьох інших метрів вітчизняної пісні.

Перший концертний день фестивалю виявився насиченим враженнями та подіями. Розпочався він о 13 годині урочистою ходою учасників дійства, які пронесли вулицями міста символ фестивалю – Спасівський рушник із вишитими автографами зіркових гостей «Пісенного Спаса». Цю традицію два роки тому започаткувала житомирська майстриня Інна Завальнюк, і наразі рушник має більше 60 автографів та довжину 14 метрів. Також спеціально до свята на вулицях Житомира з’явився раритетний перший житомирський трамвайчик, який відзначив своє 120-річчя. Разом з натхненницею фестивалю Іриною Шинкарук виступили юні вихованці Театру танцю «Зорі Житомира».

Урочисте відкриття фестивалю відбулося о 14.00 на головній фестивальній сцені на вулиці Михайлівській. Президент «Пісенного Спаса» і Голова журі Ірина Шинкарук благословила фестиваль і запросила на сцену учасників конкурсної програми на жеребкування. Кожен учасник мав змогу зірвати з символічної Спасівської яблуні своє яблуко з номером з окремої гілочки, яка символізувала чотири конкурсні номінації: авторська пісня, естрадна пісня, фольк та конферанс. Також усі учасники разом з Іриною Шинкарук заспівали «Мої пісні» Володимира Шинкарука» — ця пісня стала гімном фестивалю.

Доки конкурсанти готувалися до виступу, на головній сцені розпочався мистецький марафон. Свої таланти демонстрували вихованці Благодійного фонду «Надія є», дитячого вокального ансамблю «Голос’ОК», Каріна Вєстімова, художньо-аматорський колектив української народної пісні «Козацька берегиня», народний гурт «Козацькі жарти», гурт «LM-студіо» та інші.

О 16 годині в затишній залі Житомирської міськради розпочалася пресконференція організаторів фестивалю. На зустріч із журналістами прийшли члени журі конкурсу молодих виконавців: головний ініціатор «Пісенного Спаса» і його «вічний двигун» Ірина Шинкарук, заступник міністра молоді та спорту України Олександр Ярема, співачка, ведуча, волонтерка і громадська діячка,заслужена артистка України Анжеліка Рудницька, поет і композитор Олександр Смик, народний артист України Володимир Талашко, співачка і викладач, народна артистка України Алла Попова, продюсер і автор пісень, керівник Театру пісні Ірини Дарафєєвої Юрій Савош з Білорусі та головний редактор емігрантського радіо «Отчизна» Іван Кокуца.

Ірина Шинкарук подякувала Міністерству молоді та спорту України та житомирській міській та обласній владі за постійну підтримку фестивалю. А особливо – міському голові Сергію Сухомлину, який цього року виділив 20 тисяч власних коштів для головного призу фестивалю.

«Існують базові людські цінності: любов, вдячність і спадковість. Усе це – про «Пісенний Спас». Я за літо побувала на десятках фестивалів, але такий як цей – він один», — так охарактеризувала фестиваль Анжеліка Рудницька

Кожен з учасників пресконференції теж сказав теплі слова і про Володимира Шинкарука, чиє ім’я носить фестиваль, і про його організаторів, і побажав успіхів учасникам конкурсу, які теж були присутні на зустрічі. «Нам усім хочеться, щоб вам на фестивалі було комфортно, щоб ви подружилися, щоб народжувалися нові пісні і нові проекти. Саме тому однією з умов конкурсу є виконання пісні Володимира Шинкарука – а в тата їх було більш як півтисячі. Ми пропонуємо взяти пісню, зробити своє аранжування, пережити її і зробити своєю. Ми дуже хочемо, щоб молоді виконавці вчилися шукати своє обличчя, а не просто переспівувати чужі пісні», — зазначила Ірина Шинкарук.

Після пресконференції розпочалося прослуховування учасників конкурсу. Особливий ажіотаж викликав виступ репера з Демократичної Республіки Конго Мокуби Озізі Генока, який одну з композицій виконав конголезькою мовою. Конкурсну програму та концерт зірок у прямому ефірі можна було побачити і почути на ютуб-каналі Пісенного спасу та в ефірі житомирського телеканалу СК1.

Уже перший день приніс свої відкриття. «Фестивалів є дуже багато. А це фестиваль родинної любові. Сюди люди приїжджають допомагати Ірині в її місії – продовжити справу, розпочату батьком. І вона молодчинка. Вона шукає, уже п’ятий рік вона шукає цих дітей, відкриває їм перспективу. Я сьогодні був у журі. І скажу так, що п’ять людей я уже взяв би на сцену. Два гурти і трьох виконавців – це для мене було персональне відкриття сьогоднішнього дня. Насправді це уже дуже багато», — зазначив один із членів журі Олександр Смик.

Молодих виконавців надихали і лауреати минулих років, які приїхали навіть з інших країн. Серед них – молода грузинська виконавиця Маріам Пачулія та володарка гран-прі минулорічного фестивалю Яна Неклюдова. «Цей рік був для мене дуже плідним. Я закінчила другий курс музичного коледжу в Мінську, зайняла перше місце в конкурсі в Білостоку, на кількох білоруських конкурсах,  почала вчити польську мову, а ще вчу іспанську і англійську. І хочу сказати, що це не в останню чергу – завдяки «Пісенному Спасу». Фестиваль дав мені більше впевненості в собі. Я об’їздила багато конкурсів, але саме Пісенний Спас дав мені поштовх: «Яна, рухайся далі». Це те, що має тебе супроводжувати все життя: вокал, сцена, емоції. Фестиваль подарував мені фантастичні емоції. Я коли приїхала до Мінська, я, мабуть ще тижнів два не могла відійти, все здавалося, що я досі в Житомирі.  Я була під такою ейфорією. І сьогодні я щаслива, що знову з вами, у складі білоруської делегації», — зізналася Яна.

Не менше сюрпризів було і під час зіркового концерту, який підбив підсумки першого фестивального дня. Відкрила концерт Ірина Шинкарук зі своєю піснею «Місячний оберіг», з якою вона свого часу перемогла на конкурсах «Червона рута» та «Голос Азії». За цей час пісня набула ще більшої сили, що засвідчили всі, хто її почув після 20-річної паузи. Містичний ефект підсилили фантастичні візуальні ефекти, а також справжній вогонь та живі інструменти – литаври і сопілка. Також Ірина виконала нову пісню «Заручниця» в дуеті з її автором Олександром Смиком.

А далі феєричну атмосферу концерту створювали Андрій Князь, квартет «Гетьман», Михайло Грицкан, Павло Дворський, Анжеліка Рудницька, Алла Попова, Микола Свидюк, Павло Зібров. Ведучим концерту був відомий конферансьє, учасник Ліги сміху у складі команди «30+» Олексій Гайдучик.

«Ми з Володимиром Шинкаруком часто перетиналися на гастролях. Часто бувало, що брали гітару і починали співати пісні: він свої, а я – свої. Це була щира творча дружба. Його так не вистачає – його доброї поради, його усмішки, його дотепного гумору. Але я впевнений, що ті діти, які беруть участь у конкурсі, які співають його пісні, продовжать його справу. Тому я приїхав до Житомира підтримати Ірочку і хочу побажати їй сил, наснаги, а талант у неї є від Бога, щоб усе зробити якнайкраще. І, звичайно, спонсорів, які розуміють, що в українську пісню, в українську культуру треба вкладати, бо без цього не буде України», – зазначив Павло Дворський, який свою пісню «Маестро» присвятив Володимиру Шинкаруку.

Таким запам’ятався перший день V Міжнародного фестивалю мистецтв «Пісенний Спас» імені Володимира Шинкарука. А сьогодні на всіх чекає ще багато сюрпризів: конкурс виконавців, концерт зірок – Євгена Злова, Тетяни Крепак, Мар’яна Гаденка, Володимира Талашка, Анжеліки Рудницької, Марини Одольської, Артема Кондратюка  та ін.. І, звичайно ж – Ірини Шинкарук, яка підготувала нові сюрпризи.

А ще – відкриття Літературної алеї і читання віршів Володимира Шинкарука, живе спілкування з зірками і, звичайно ж, фантастична святкова атмосфера.  Така, яка буває лише раз на рік – на «Пісенному Спасі».

Більше фото з 1 дня фестивалю: https://www.facebook.com/pg/pisennyispas/photos/?tab=album&album_id=654624041705161