До побачення, «Пісенний Спас» 2018!

Фестиваль «Пісенний Спас» започаткувала у 2015 році родина відомого барда, поета і педагога Володимира Шинкарука, як втілення ідеї, яку він не встиг реалізувати за життя. Організатором і натхненником фестивалю є його дочка, відома співачка Ірина Шинкарук. Фестиваль традиційно припадає на вихідні, наближені до 19 серпня – день народження Володимира Шинкарука.

За чотири роки існування «Пісенний Спас» став мистецьким явищем національного рівня, а його учасники демонструють щораз вищий професіоналізм. Змінюється і географія фестивалю: цього року на конкурс надійшло біля сотні заявок із 16 регіонів, включно із Донецькою і Луганською областями та Кримом, а також із закордону. Цьогоріч у конкурсі взяли участь Яна Неклюдова із Білорусі та Маріам Пачулія із Грузії.

Рівень конкурсантів оцінювало професійне журі. До нього увійшли цього року журналістка і теле та радіоведуча Ірина Антонович, поет та композитор, автор хітів «Ти подобаєшся мені» та «Ні обіцянок, ні пробачень» Сергій Лазо, співачка, телеведуча і радниця міністра культури Анжеліка Рудницька, співачка, телеведуча і педагог Алла Попова, знаменитий актор Володимир Талашко, засновник і художній керівник гурту «Древляни» Юрій Градовський та заступник міністра молоді і спорту Олександр Ярема. Крім того, до журі увійшли й міжнародні експерти: художній керівник Театру пісні заслуженої артистки Білорусі Ірини Дорофеєвої Юрій Савош та учасник фестивалю Сан-Ремо, італійський співак Бруно Маккарі. Останній високо оцінив вокальні дані учасників конкурсу. «Із того, що я тут почув, скажу одразу, що кілька співаків уже може претендувати на міжнародні конкурси. Це справді європейський рівень», — зазначив він.

Робота у журі справді було була непроста. «Нам дуже хотілося, щоб учасники бачили в нас не стільки суддів, які хочуть їх засудити, скільки друзів, наставників, відчували нашу підтримку. І водночас, ми намагалися бути максимально справедливими», — говорить голова журі Ірина Шинкарук. Водночас, цього року учасників фестивалю чекала несподіванка: у номінації естрадної пісні журі вирішило виділити фольклорну підномінацію. «Цього року справді дуже багато конкурсантів звернулося до народної пісні, до етно-мотивів, осучаснивши їх, вдихнувши нове життя. Це зараз дуже модно, це було дуже класно і професійно зроблено, але ми зіткнулися з тим, що в естрадній пісні і в етно-пісні існують зовсім різні критерії. Так народилося рішення розділити ці стилі. Сподіваюся, наступного року нових сучасних обробок етно-пісень буде більше», — каже член журі, співачка Анжеліка Рудницька.

Цікаво, що етно-обробку пісні Володимира Шинкарука «Ой, на Івана, ой, на Купала» запропонувала і володар гран-прі, 17-річна білоруска з Мінська Яна Неклюдова. Вона отримала головний приз – стилізованого півника-скрипічного ключа із яблуком у центрі та професійний мікрофон. «Мені ця пісня одразу лягла на душу, але захотілося заспівати її по-новому, незвично. Мені приємно, що цей експеримент сподобався журі. Хоча, якщо чесно, перемога для мене стала повною несподіванкою. Тепер ця пісня буде в моєму репертуарі і, я сподіваюся, вона сподобається білоруським слухачам. Тим більше, що наші мови такі схожі, що перекладу не потрібно», — зазначила після оголошення підсумків конкурсу щаслива переможниця.

Взагалі, і сам «Пісенний Спас» все більше стає полем для творчих експериментів. Багато їх було і цього року. Зокрема, на гала-концерті для шанувальників «Пісенного Спаса» справжньою несподіванкою стали два дуети, які народилися на фестивалі і вкотре підтвердили місію «Пісенного Спасу» щодо спадковості поколінь, в тому числі і творчої: переможець у номінації естрадна пісня Катажина Клосовська вийшла на сцену разом  з іншим членом журі Юрієм Градовським, а  минулорічний володар другої премії в номінації авторська пісня Максим Гаврилишин заспівав у дуеті з Іриною Антонович надзвичайно сильну пісню про війну. «Цей рік для мене справді виявився надзвичайно творчим. Минулорічний «Пісенний Спас» дав мені такий потужний поштовх, що я знову почала писати пісні і в мене за цей рік уже було кілька творчих вечорів. Тепер народився цей дует. І з’явилося ще багато цікавих задумок», — ділиться Ірина Антонович.

А тим часом за кулісами тривав збір автографів для унікального Спасівського рушника із вишитими автографами учасників фестивалю, започаткований минулого року за ініціативи відомої майстрині Інні Завальнюк. Цього року було презентовано першу частину фестивального дерева, на якому розмістилося біля тридцяти яблук-автографів, а зараз у майстрині з’явилося іще стільки ж. Зокрема, і хедлайнерів фестивалю – Віктора  Винника із гурту «Мері», Ілларії,  Віктора Павліка та інших зірок.

В рамках фестивалю у суботу, 18 серпня також відбувся благодійний концерт на підтримку солістки легендарного гурту «Фрістайл» Ніни Кірсо. «Підтримати Ніну, яка, до речі, теж була гостем «Пісенного Спаса», зголосилося дуже багато її друзів. Усіх ми навіть не змогли вмістити в програму. Виступали Віталій Борисюк, Світлана та Віталій Білоножки, Іво Бобул, Алла Кудлай, брати Яремчуки, Оксана Пекун, Євген Літвінкович, Петро Чорний, Володимир Талашко – усього біля тридцяти номерів. Сподіваємося, що енергія наших сердець і наша молитва допоможуть Ніні подолати хворобу», — каже Ірина Шинкарук.

Насиченою була і програма фестивального містечка, яке цього року розгорнулося в центрі Житомира на оновленій вулиці Михайлівській. Усі три дні вулиця нагадувала повноводу річку, а очі розбігалися від розмаїття хенд-мейду та виробів майстрів народних мистецтв. Свою поезію на фестивалі презентували і лауреати відомого літературного конкурсу «Коронація Слова» — у 2010 році Володимир Шинкарук отримав першу премію «Коронації» в жанрі «Пісенна лірика». Гостем «Пісенного Спаса» став і козацький фестиваль «Стежками козацької слави».

Головна ідея фестивалю «Пісенний Спас»-2018 – спадковість поколінь. Завдяки потужній творчій енергії та наставництву Володимира Шинкарука відбулося становлення багатьох творчих особистостей різних поколінь. І ця традиція знайшла продовження – цього року у фестивалі активну участь брали двоє синів Ірини Шинкарук, Єгор та Віктор. Талісманом фестивалю стала і двомісячна Катруся – у травні Ірина втретє стала мамою, і донька супроводжувала її на всіх підготовчих заходах фестивалю.

Загалом у фестивалі за два дні взяли участь близько півсотні відомих виконавців.

Наступного року чекаємо нових несподіванок.

Отож, до зустрічі на «Пісенному Спасі»!